CoolZone & Radio HotStyle
Bun Venit! ...::: CoolZone :::... ~Welcome to www.coolzone.3xforum.ro~ Asculta LIVE Radio HotStyle cel mai bun post de radio cu cea mai buna muzica si cei mai tari dj. Tu Contezi !!! http://radiohotstyle.tk http://r-hotstyle.no-ip.biz:8989/listen.pls
Lista Forumurilor Pe Tematici
CoolZone & Radio HotStyle | Inregistrare | Login

POZE COOLZONE & RADIO HOTSTYLE

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
ramona23 pe Simpatie
Femeie
24 ani
Bucuresti
cauta Barbat
24 - 52 ani
CoolZone & Radio HotStyle / ...::: Hot News :::... / A fost clonat primul animal disparut Moderat de Dj.Killa
Autor
Mesaj Pagini: 1
aXXo_17
Moderator

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 816



Ca tot am vorbit zilele acestea de primul animal clonat in scop comercial, azi va aduc o alta stire din domeniu, poate mult mai importanta. Astfel, s-a reusit clonarea primului animal dintr-o specie care a disparut.

Este vorba despre ibexul sau capra pyrenaica, o subspecie a ibexului spaniol, disparuta in anul 2000, dupa ce a fost vanata in exces. Capra pyrenaica a fost declarata ocrotita prin lege abia in anul 1973, cand doar 30 de exemplare mai erau in existenta.

La moartea ultimului exemplar cercetatorii au prelevat o mostra de ADN din pielea animalului, si au pus-o la pastrare in azot lichid. Iar acum, acest ADN a fost replicat, purificat, si introdus intr-un ou (ovul fertilizat) de capra, in locul ADN-ului propriu.

Din pacate puiul s-a nascut cu o serie de probleme respiratorii, destul de frecvent intalnite in cazul clonelor. Deci clonarea inca nu este o solutie de a repopula speciile disparute sau pe cale de disparitie, dar nici mult nu mai are pana sa devina. Totusi, vor putea fi clonate doar animale de la care poate fi recoltat ADN inca viabil. Jurassic Park-ul mai are mult de asteptat.


_______________________________________


pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la